Кастелфранко ин Мискано

Кастелфранко ин Мисканоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Кастелфранко ин Мискано
општина
Castelfranco in Miscano
Поглед кон Кастелфранко ин Мискано
Поглед кон Кастелфранко ин Мискано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
Покраинабеневенто
Површина
 • Вкупна43,1 км2 (166 ми2)
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно862
 • Густина2,0/км2 (5,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82022
Повик. бр.0824

НаводиУреди

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Посетено на 11 March 2021.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија