Карате кид (филм од 2010)

Карате кид (англиски: The Karate Kid) — американски драма и комедија филм, кој претставува обработка на филмот Карате кид од 1984 година. Во филмот главна улога имаат Џеки Чен и Џејден Смит, додека неговиот татко Вил Смит се потпишува како продуцент на филмот. Филмот е снимен на повеќе локации низ Кина, како што е познатиот Кинески ѕид и во самиот филм е претставена кинеската култура и старите кинески боречки вештини.

„Карате кид“
рекламен постер
РежисерХарлд Звард
ПродуцентЏери Вентрауб
Вил Смит
Џејда Пинкет Смит
Џејмс Ласитер
Главни улогиЏеки Чен
Џејден Смит
Венвен хан
Тараџи П. Хенсон
Женвеи Венг
Ју Ронџуанг
МузикаЏејмс Харнер
КинематографијаРоџер Прат
МонтажаКевин Стермер
СтудиоOverbrook Entertainment
JW Productions
China Film Group
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера11 јуни 2010
Времетраење140 minutes
ЗемјаСАД
Кина
ЈазикАнглиски
Кинески јазик
Буџет$40,000,000
Бруто заработка$359,126,022