Гашербрум II (урду: گاشر برم -2; упр. кин.: 加舒尔布鲁木II峰; трад. кин.: 加舒爾布魯木II峰; пинјин: Jiāshūěrbùlǔmù II Fēng), позната и како К413-та највисока планина на Земјата.[2] Сместена е на границата помеѓу провинцијата Гилгит-Балтистан, Пакистан, и автономниот регион Синјанг, Кина. Со висина од 8.034 метри, Гашербрум II претставува третиот највисок врв од масивот Гашербрум, сместен во венецот Каракорам на Хималаите.[3][4] Планината за првпат била освоена на 7 јули 1956 година од страна на од страна на Фриц Моравец, Јозеф Ларх и Ханс Виленпарт, членови на австриска експедиција.

Гашербрум II
К4
Поглед кон Гашербрум II
Највисока точка
Надм. вис.8034 м 
13-то место
Истакнатост1523 м
Заведена какоОсумилјадник
Ултра
Друго имеК4
Географија
Гашербрум II на карта

Карта

МестоГилгит-Балтистан, Пакистан;
Синјанг, Кина
Матичен венецКаракорам
Искачување
Прво освојување7 јули 1956 од страна на Фриц Моравец, Јозеф Ларх и Ханс Виленпарт[1]
Најлесен патСнег/качување по мраз

Наводи уреди

  1. „Gasherbrum II“. Peakbagger.com. Посетено на 9 March 2013. (англиски)
  2. „Gasherbrum II“. SummitPost.org. Посетено на 9 March 2013. (англиски)
  3. Gupta, Om (2006). Encyclopaedia of India Pakistan & Bangladesh. Gyan Publishing House. стр. 763. ISBN 978-81-8205-389-2. Посетено на 27 March 2013.
  4. „Gasherbrum II“. Peakware.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2013-03-09.