Кантабриско Море

море

Кантабриско Море[б 1] е крајбрежно море на Атлантскиот Океан, кое се наоѓа на северниот брег на Шпанија и југозападната страна на атлантскиот брег на Франција, односно јужниот дел на Бискајскиот Залив. Тоа се протега од Естака де Барес во провинцијата А Коруња до устието на реката Адур, во близина на градот Бајон на брегот на француската Баскија.

Кантабриско Море
Кантабриското Море во Бисајскиот Залив
Координати44°01′56″N 4°21′02″W / 44.0323° СГШ; 4.3506° ЗГД / 44.0323; -4.3506
Видморе
Сливни земјиШпанија, Франција
Најг. должина800 км км
Најг. длабочина2.789 м м

Морето допира 800 км од брегот што го делат шпанските провинции А Коруња, Луго, Астуриасја, Кантабрија, Бискај и Гипускоа, како и француската област на Лабур.

Наводи уреди

  1. шпански: Mar Cantábrico; француски: Mer Cantabrique, галисиски: Mar Cantábrico, астурски: Mar Cantábricu, баскиски: Kantauri.