Кале (Вранештица)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Калеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Вранештица. Претставува доцноантичко утврдување. Се наоѓа на околу 4,5 км јужно од селото, високо во планината, во непосредната близина на стариот пат Кичево-Битола. Овде постојат три височинки именувани како Горно, Средно и Долно Кале. Според кажувањето на жителите, на една од нив се гледале ѕидови од утврдување, кои денес малку се забележуваат. Томо Смиљаниќ зебележал дека во ова наоѓалиште биле најдени старо оружје и големи керамички садови.[1]

Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500° N; 21.02639° E / 41.44500; 21.02639Координати: 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500° N; 21.02639° E / 41.44500; 21.02639
Основни податоци
Место Вранештица
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069