Калефелд (германски: Kalefeld) — општина во округот Нортхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на околу 10 километри северно од Нортхајм. Општината е составена од селата Дегероде, Еболдсхаузен, Ехте, Калефелд, Олденроде, Олдерсхаузен, Зебексен, Вестерхоф, Вирсхаузен и Вилерсхаузен.

Калефелд
Општинското собрание и селската црква во Калефелд
Општинското собрание и селската црква во Калефелд
Грб на Калефелд
Калефелд is located in Германија
Калефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Нортхајм
Градоначалник Едгар Мартин (независен)
Основни податоци
Површина 84,16 км2
Надм. височина 125 м
Население 6.150 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOM
Пошт. бр. 37589
Повик. бр. 05553
Портал www.kalefeld.de
Местоположба на Калефелд во рамките на округот Нортхајм
Карта
Координати 51°47′53″N 10°02′6″E / 51.79806° СГШ; 10.03500° ИГД / 51.79806; 10.03500Координати: 51°47′53″N 10°02′6″E / 51.79806° СГШ; 10.03500° ИГД / 51.79806; 10.03500

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди