Источна Јава

покраина во Индонезија

Источна Јава (индонезиски: Jawa Timur) — една од 34-те покраини во Индонезија. Покраината се наоѓа на островот Јава во централниот дел на Индонезија. Зафаќа вкупна површина од 47.800 км² и има 37.476.757 жители (2010).

Источна Јава
Jawa Timur
Покраина во Индонезија
Знаме на Источна ЈаваГрб на Источна Јава
Гесло: Предлошка:Lang-jv
индонезиски: Keberhasilan Membutuhkan suatu Pengorbanan
Успехот бара жртви
   Источна Јава во    Индонезија
   Источна Јава во    Индонезија
OpenStreetMap
Карта
Воспоставена25 февруари 1950
Главен град
и најголем град
Сурабаја
Управа
 • ОрганПокраинска управа на Источна Јава
 • ГувернерКофифах Индар Параванса
 • ВицегувернерЕмил Дардак
Површина
 • Вкупна47.799,75 км2 (1,845,559 ми2)
Ранг14-та во Индонезија
Најг. вис. (Врв Семеру)&100000000000036760000003.676 м
Население (попис во 2020)[1][2]
 • Вкупно40.665.696
 • Ранг2-ра во Индонезија
 • Густина8,5/км2 (22/ми2)
Демографија
 • Етнички групи71% Јаванци
29% Мадурци
3% Кинези[3]
 • Религија94.35% ислам
4.19% христијанство
0.93% индуизам
0.49% будизам
0.02% конфуцијанство
0.04% други)[4]
 • Јазицииндонезиски (официјален)
јавански (регионален)
мадурски (регионален)
осиншки, тенгерески
Часовен појасИндонезиско западно време (UTC+7)
ISO 3166ID-JI
ИЧР 0.715 (висок)
Рангирање по ИЧР15-та во Индонезија (2019)
Номинален БРП$166.37 милијарди[5]
БДП ПКМ (2019)$546.80 милијарди[5]
Рангирање по БДП2-ра во Индонезија (2019)
Номиналенна жителUS$4,191 (2019)[5]
ПКМ на жителUS$13,775 (2019)[5]
Рангирање по жител8-ма во Индонезија (2019)
Мреж. местоjatimprov.go.id

Главен град е Сурабаја.

Демографија уреди

Населението го сочинуваат: Јаванци (71%), Мадурци (29%) и др. Главна религија е исламот (94%), потоа доаѓа христијанството (4%) и други.Предлошка:ДемографијаИНДО

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Statistik Indonesia 2018“. Badan Pusat Statistik. Посетено на July 24, 2018.
  2. „Estimasi Penduduk Menurut Umur Tunggal Dan Jenis Kelamin 2014 Kementerian Kesehatan“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-08. Посетено на 2014-04-09.
  3. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. Institute of Southeast Asian Studies. 2003.
  4. „Provinsi Jawa Timur Dalam Angka 2015“. jatim.bps.go.id. BPS Provinsi Jawa Timur. 20 November 2015. Посетено на 14 December 2019.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Indonesia“. Badan Pusat Statistik. Посетено на 20 May 2020.

Надворешни врски уреди