Осиншки дијалект

Осиншкиот јазик или осиншки дијалект (индонезиски: Bahasa Osing, локално наречен „бањуваншки јазик“ е јазик во групата на јаванскиот што го говори народот Осинзи во Источна Јава, Индонезија. Се пишува со јаванско писмо.

Осиншки
Osing
Застапен воЈава, Индонезија
Говорници482.000  (2000)
Јазично семејство
Писмојаванско
Јазични кодови
ISO 639-3osi

ПоврзаноУреди

НаводиУреди