Золтендик (германски: Soltendieck) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Золтендик
Црква во селото Мисинген
Црква во селото Мисинген
Грб на Золтендик
Золтендик is located in Германија
Золтендик
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Ауе
Месни единици 8
Градоначалник Јозеф Цетелмајер (независен)
Основни податоци
Површина 34,01 км2
Надм. височина 77 м
Население 978 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29594
Повик. бр. 05874
Портал www.soltendieck.com
Местоположба на Золтендик во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°52′22″N 10°45′42″E / 52.87278° N; 10.76167° E / 52.87278; 10.76167Координати: 52°52′22″N 10°45′42″E / 52.87278° N; 10.76167° E / 52.87278; 10.76167

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Кон општината Золтендик припаѓаат следниве места:

  • Бокхолт
  • Хојершторф
  • Какау
  • Катин
  • Мисинген
  • Тилиц
  • Фарбиц

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди