Знаме на Филипините

(Пренасочено од Знаме на Филипини)

Знамето на Филипините е официјалнот знаме на оваа азиска држава. Знамето е составено од две хоризонтални ленти во сина и црвена боја. Од левата страна, на прицврстениот дел има бел триаголник на кој има приказ на три златни петокраки и едно сонце со осум краци.[1]


Знаме на Филипините
}}
Назив Pambansang Watawat („национално знаме“),
Tatlong bituin at isang araw („три ѕвезди и сонце“)
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 12 јуни 1898
Опис Две хоризонтални ленти во сина и црвена боја со бел триаголник на прицврстениот дел и златно сонце со осум краци и три златни петокраки.
Творец Емилио Агиналдо
}}
Варијанта на знамето на Филипините
Употреба воено знаме воено знаме
Сразмер 1:2
Опис Како и националното, но со мала замена во боите.

Дизајн

уреди
 
Шема за дизајнирање.


Боите за знамето се посочени во Републичкиот акт на Филипините.[2] Боите се:

шема сина црвена бела жолта
АБСАД 80173 80108 80001 80068
Pantone 286 186 н/п 116
RGB 0-56-168 206-17-38 255-255-255 252-209-22
CMYK C100-M60-Y0-K5 C0-M90-Y65-K10 н/п C0-M18-Y85-K0
HEX #0038A8 #CE1126 #FFFFFF #FCD116

Симболизам

уреди

Според Владата на Филипините, белата боја симболизира еднаквост и братство, сината симболизира мир, правда и вистина и црвената симболизита патриотизам. Сонцето симболизира единство, слобода и народна демократија, додека осумте краци ги симболизираат првите осум покраини кои се дигнале притив шпанската колонизација. Трите ѕвезди ги симболизираат Лусон, Висаи и Минданао.[3]

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-09-30. Посетено на 2011-04-15.
  2. „Dictionary of Vexillology:C“. Flags of the World. Посетено на 2007-06-06.
  3. Albert P. Blaustein; Jay A. Sigler; Benjamin R. Beede (July 1977). Independence documents of the world. Brill Archive. стр. 570. ISBN 9780379007954.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди