Зеничко-добојски кантон

Зеничко-добојскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина.

Зеничко-добојски кантон


Zeničko-dobojski kanton (бс)

Zeničko-dobojska županija (хр)

Зеничко-добојски кантон (ср)
кантон
Знаме на Зеничко-добојски кантонГрб на Зеничко-добојски кантон
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°14′N 18°12′E / 44.233° СГШ; 18.200° ИГД / 44.233; 18.200
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градЗеница
ОпштиниБреза, Добој Југ, Какањ, Маглај, Олово, Тешањ, Вареш, Високо, Завидовиќи, Зеница, Жепче, Усора
Управа
 • ПремиерМиралем Галијашевиќ
Површина
 • Вкупна3,415,3 км2 (1,3.187 ми2)
Население
 • Вкупно385,067
 • Густина112,75/км2 (29,200/ми2)

Општини уреди

Општините во кантонот се: Бреза, Добој Југ, Какањ, Маглај, Олово, Тешањ, Вареш, Високо, Завидовиќи, Зеница, Жепче, Усора.

Население уреди

Според пописот од 2013 фодина, во кантонот имало 385,067 жители.

Поврзано уреди