Земен (бугарски: Земен) — гратче во Јужна Бугарија, административен центар на Општина Земен во Перничката Oбласт. Има население од околу 1.499 жители (2022).[1]

Земен
Земен
град
Поглед на Земенскиот манастир
Поглед на Земенскиот манастир
Земен is located in Бугарија
Земен
Земен
Местоположба на Земен во Бугарија
Координати: 42°28′40″N 22°44′50″E / 42.477821° СГШ; 22.747243° ИГД / 42.477821; 22.747243
ЗемјаБугарија
ОбластПазарџик
ОпштинаЗемен
Управа
 • ГрадоначалникМихаил Златанов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна21,25 км2 (8,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000593000000593 м
Население (2022)
 • Вкупно1,499
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2440
Повик. бр.+359 07741
Мреж. местоzemen-bg.com

Географија и местоположба

уреди

Гратчето се наоѓа во планинска област, на двата брега на реката Струма, во мала котлина, која е на влезот во Земенската Клисура.

Земен се наоѓа на 44 километри од регионалниот центар Перник и околу 70 километри од главниот град Софија.

Историја

уреди

Во средниот век недалеку од местото на сегашниот град во клисурата на Струма постоел средновековниот Земл’нград. За време на османлиското владеење постоела населбата Белово. Во 1909 година била отворена станицата Белово на новоизградената железничка линија СофијаЌустендилЃуешево. Во 1925 година станицата и селото биле преименувани во Земен со намерата да се оживее и зачува името на средновековниот Земл’нград. Од 1974 година Земен добил статус на град.

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди