Отвори го главното мени

Зелмсдорф (германски: Selmsdorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се наоѓа источно од градот Либек.

Зелмсдорф
Грб на Зелмсдорф
Зелмсдорф is located in Германија
Зелмсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Детлеф Хициграт
Основни податоци
Површина 36,13 км2
Надм. височина 55 м
Население 2.906 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038823
Портал www.selmsdorf.de
Местоположба на Зелмсдорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′N 10°52′E / 53.867° СГШ; 10.867° ИГД / 53.867; 10.867Координати: 53°52′N 10°52′E / 53.867° СГШ; 10.867° ИГД / 53.867; 10.867

НаводиУреди

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)