Засавски статистички регион

Засавскиот статистички регион (Словенечки: Zasavska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Трбовље.

Засавски статистички регион
Zasavska statistična regija
Статистички регион
Regije zasavska.gif
Најголем градТрбовље
Површина
 • Вкупна484.50 км2 (187.07 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно59.085[1]

Според податоците од 2011 година овде живееле 59.085 жители.

Список на општиниУреди

  • Општини:
Општина Грб Површина Население (2011)
Загорје об Сави   147,10 km² 17.044
Литија   221,00 km² 14.863
Трбовље   57,80 km² 17.194
Храстник   58,60 km² 9.984

НаводиУреди