Општина Трбовље

Општина Трбовље (словенечки: Občina Trbovlje) — општина во средна Словенија. Седиште на општината е градот Трбовље. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Засавскиот статистички регион.[1]

Општина Трбовље
Občina Trbovlje
општина
Termoelektrarna Trbovlje in Sava IMG 2581.jpg
Грб на Општина Трбовље
Местоположба на Општина Трбовље во Словенија
Местоположба на Општина Трбовље во Словенија
Земја Словенија
СедиштеТрбовље
Управа
 • ГрадоначалникЈасна Габрич
Површина
 • Вкупна57,8 км2 (223 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно18.248
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Населени местаУреди

Покрај општинското седиште Трбовље, општината ги опфаќа и следните населени места:

НаводиУреди

  1. E-občina. „Občina Trbovlje“. www.trbovlje.si (словенечки). Посетено на 2021-11-25.

Надворешни врскиУреди