Општина Загорје на Сава

Општина Загорје на Сава (словенечки: Občina Zagorje ob Savi) — општина во средна Словенија. Седиште на општината е градот Загорје на Сава. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Засавскиот статистички регион.[1]

Општина Загорје на Сава
Občina Zagorje ob Savi
општина
Грб на Општина Загорје на Сава
Местоположба на Општина Загорје на Сава во Словенија
Местоположба на Општина Загорје на Сава во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЗагорје на Сава
Управа
 • ГрадоначалникМатјаж Шваган
Површина
 • Вкупна147,1 км2 (56,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно16.439
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Населени места

уреди

Покрај општинското седиште Загорје на Сава, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи

уреди
  1. E-občina. „Občina Zagorje ob Savi“. www.zagorje.si (словенечки). Посетено на 2021-11-25.

Надворешни врски

уреди