Запорошка област[1]
Запорізька область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Запорошката област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Запорожје
Официјални јазици:Украински
Површина:27 183[2] km²
Население:1,638,462 (2022 проценка).[3]
Број на реони:20
Регистерска ознака:AP
Областен управител:Јуриј Малашко[4]
Олена Зук[5]

Запорошката област (украински: Запорізька область; исто така се нарекува Запорижчина - украински: Запоріжжя) е област (покраина) во југоисточна дел на Украина. Административен центар на областа е градот Запорожје.

Административната зграда во Запорошката Област

Географија

уреди

Запорошката област има вкупна површина од 27.180 км2 (4,5% од Украина). На запад се граничи со Херсонска област, на север со Днепропетровска област, на југ со Азовско Море, на исток со Донечката област. Во областа има 941 села и 14 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Молочна, Конка, Мокри Јали.

Демографија

уреди

Според пописот на населението во 2001 година, во Запорошката област живеат најмногу Украинци (70,8%), а останатите се Руси, Белоруси, Бугари, Евреи.[6]

Наводи

уреди
  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  4. Zelenskyy appoints three chairmen of Oblast Military Administrations, Ukrainska Pravda (7 February 2023)
  5. „For the first time in the history of the Zaporizhhia Regional Council, a woman became its head“. Zaporizhzhia Regional Council. Посетено на 14 July 2023.
  6. National composition of the population. 2001 Ukrainian Population Census. State Statistics Committee of Ukraine

Надворешни врски

уреди