Занско или Занцико (грчки: Ζώνη, Зони; до 1928 г. Γερακοχώρι, Геракохори[2]; до 1927 г. Ζάντσικον, Занцикон[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 63 жители (2011).

Занско
Ζώνη
Занско is located in Грција
Занско
Занско
Местоположба во областа
Занско во рамките на Горуша (општина)
Занско
Местоположба на Занско во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°19′N 21°8′E / 40.317° СГШ; 21.133° ИГД / 40.317; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно63
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

 
Надвлезен натпис на црквата „Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“
Цркви

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Gerakochori -- Zoni“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.
  3. „Πανδέκτης: Zantsikon -- Gerakochori“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски уреди