Заксендорф (Саксонија-Анхалт)

Заксендорф (германски: Sachsendorf) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.

Заксендорф
Градски дел во Барби
Црквата во Заксендорф
Црквата во Заксендорф
Црквата во Заксендорф
Заксендорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Заксендорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 52 м
Население 313  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39240
Повик. бр. 039295
Местоположбата на Заксендорф во рамките на Залцландкрајс
Местоположбата на Заксендорф во рамките на Залцландкрајс
Местоположбата на Заксендорф во рамките на Залцландкрајс
Координати 51°52′46″N 11°52′44″E / 51.87944° СГШ; 11.87889° ИГД / 51.87944; 11.87889Координати: 51°52′46″N 11°52′44″E / 51.87944° СГШ; 11.87889° ИГД / 51.87944; 11.87889