Свети Иван Зелина

Свети Иван Зелина (хрватски: Sveti Ivan Zelina) — гратче во Хрватска. Градот се наоѓа во Загрепската жупанија и е еден од помалите во истата. За време на СФР Југославија, градот се именувал само како Зелина. Според пописот од 2011 година градот имал население од 2,764 жители.

Свети Иван Зелина
град
Градскиот центар.
Градскиот центар.
Прекар(и): Зелина
Држава Хрватска
ЖупанијаЗагрепска
Управа
 • ГрадоначалникХрвоје Кошчец [1]
Население (попис 2011)[2]
 • Вкупно15.959
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повикувачки бр.+385 (0) 1

НаселениеУреди

Според пописот од 2011 година, Општина Свети Иван Зелина имала население од 15.959 жители, распоредени во следниве населени места:[2]

НаводиУреди

  1. 2009 Elections - Results
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Свети Иван Зелина“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врскиУреди

Координати: 45°57′34.6428″N 16°14′35.0226″E / 45.959623000° СГШ; 16.243061833° ИГД / 45.959623000; 16.243061833