Врбовец (хрватски: Vrbovec) — гратче во централна Хрватска. Врбовец е дел од Загрепската жупанија и се наоѓа североисточно од главниот град Загреб. Според пописот од 2011 година градот имал население од 4,947 жители.

Врбовец
Vrbovec
град
Градски стадион во Врбовец
Градски стадион во Врбовец
Држава Хрватска
ЖупанијаZagreb County.png Загрепска
Општ. седиштеВрбовец
Управа
 • ГрадоначалникДенис Краљ
Површина[1]
 • Вкупна159,05 км2 (6,141 ми2)
Најг. вис.&10000000000000125000000125 м
Население (2011)[2]
 • Вкупно15.797
 • Густина0,99/км2 (2,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код10340
Повик. бр.01
Рег. таб.ZG
Мреж. местоvrbovec.hr

НаселениеУреди

Според пописот од 2011 година, Општина Врбовец имала население од 14,797 жители, во следниве населени места:[2]

НаводиУреди

  1. „City of Vrbovec (local government)“ (хрватски). Архивирано од изворникот на 2016-10-26. Посетено на December 16, 2012.
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Врбовец“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врскиУреди