Жан Дибифе (француски: Jean Philippe Arthur Dubuffet, 31 јули 1902, Гавр - Париз, 16 мај 1985), вајар и архитект, еден од најзначајните француски сликари по Втората светска војна. Тој е познат по својата „Арт брит“ или „Уметност во природна состојба“[1],[2].

Jean Dubuffet, 1960.

Наводи уреди

  1. „Jean Dubuffet French, 1901–1985“. Архивирано од изворникот на 2021-02-01. Посетено на 2021-02-02.
  2. Jean Dubuffet (French, 1901–1985)