Ецен (германски: Oetzen) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ецен
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Ецен
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Ецен
Грб на Ецен
Ецен is located in Германија
Ецен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Месни единици 6
Градоначалник Бернд Бурместер (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,7 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.143 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29588
Повик. бр. 05805
Местоположба на Ецен во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°01′0″N 10°41′0″E / 53.01667° N; 10.68333° E / 53.01667; 10.68333Координати: 53°01′0″N 10°41′0″E / 53.01667° N; 10.68333° E / 53.01667; 10.68333

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Кон општината Ецен припаѓаат следниве места:

  • Брухведел
  • Дермте
  • Јарлиц
  • Ецен (до 10 септември 1936 година запишуван како Ојцен[2])
  • Штекен
  • Зиторф
  • Ецмиле

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Statistik des Deutschen Reichs, Band 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939, Seite 265

Надворешни врскиУреди