Ересели или Ресели (грчки: Ποντοηράκλεια, Пондоираклија, до 1954 година Ερεσελή, Ερεσελίον, Ересели, Ереселион[2]) е село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 812 жители (2001).

Ересели
Ποντοηράκλεια
Ересели is located in Грција
Ересели
Ересели
Координати: 41°6.15′N 22°37.22′E / 41.10250° СГШ; 22.62033° ИГД / 41.10250; 22.62033Координати: 41°6.15′N 22°37.22′E / 41.10250° СГШ; 22.62033° ИГД / 41.10250; 22.62033
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно812
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа северно од градот Ругуновец (Поликастро), близу до границата со Република Македонија. Јужно од селото е лоцирано Арџанското Езеро, коешто денес е целосно пресушено.

ИсторијаУреди

Во Отоманската ИмперијаУреди

Во почетокот на 20 век Ересели е турско село во гевгелиската каза на Отоманската Империја. Според статистиката на Васил К’нчов („Македония. Етнография и статистика“) во 1900 Ересели има 188 жители Турци.[3]

Во ГрцијаУреди

После Втората балканска војна во 1913 година селото влегува во рамките на Грција. Населението се иселува во Турција и на негово место се населени понтски Грци, бегалци од Турција. Во 1928 година целото село е бегалско со 92 семејства и 333 жители бегалци.[4] Во 1954 година селото е прекрстено на Пондоираклија, во превод Понтска Ираклија.

НаводиУреди