Емендорф (германски: Emmendorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Емендорф
Противпожарната бригада во Емендорф
Противпожарната бригада во Емендорф
Грб на Емендорф
Емендорф is located in Германија
Емендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 4
Градоначалник Уве Зилберман (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,88 км2
Надм. височина 52 м
Население 696 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29579
Повик. бр. 05875
Местоположба на Емендорф во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°01′0″N 10°34′0″E / 53.01667° N; 10.56667° E / 53.01667; 10.56667Координати: 53°01′0″N 10°34′0″E / 53.01667° N; 10.56667° E / 53.01667; 10.56667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа на половина пат помеѓу градовите Илцен и Бад Бевензен. Низ местото тече реката Илменау.

Општински единициУреди

Кон општината Емендорф припаѓаат следниве места:

  • Емендорф
  • Хајтбрак
  • Насеноторф
  • Валмшторф

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди