Еленец (Цера)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Еленецархеолошко наоѓалиште во село Цера, општина Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. Во пределот на Горна Цера, до селското училиште, во близината на манастирот Св. Богородица се издига висок рид со зарамнет врв. По површината биле пронајдени фрагменти од керамички садови, питоси и покривни керамиди.[1]

Еленец
археолошко наоѓалиште
Еленец is located in Македонија
Еленец
Местоположба на Еленец во Македонија
Местоположба 42°3′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° N; 22.517056° E / 42.064083; 22.517056Координати: 42°3′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° N; 22.517056° E / 42.064083; 22.517056
Основни податоци
Место Цера
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.