Елена (бугарски: Елена) — гратче во Северна Бугарија, административен центар на општината Елена во Великотрновската Област. Има население од околу 4.916 жители (2022).[1]

Елена
Елена
град
Поглед на градот
Поглед на градот
Елена is located in Бугарија
Елена
Елена
Местоположба на Елена во Бугарија
Координати: 42°55′47.33″N 25°52′43.29″E / 42.9298139° СГШ; 25.8786917° ИГД / 42.9298139; 25.8786917Координати: 42°55′47.33″N 25°52′43.29″E / 42.9298139° СГШ; 25.8786917° ИГД / 42.9298139; 25.8786917
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаЕлена
Управа
 • ГрадоначалникДилјан Мл’зев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна62,42 км2 (24,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000293000000293 м
Население (2022)
 • Вкупно4.916
 • Густина79/км2 (200/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5070
Повик. бр.+359 06151
Мреж. местоelena.bg

Географија и местоположба уреди

Градот се наоѓа на 38 километри јужно од Велико Трново, на 215 километри од Варна и 280 километри од Софија.

Историја уреди

Елена е стара населба основана пред 15 век. Во текот на 18 и 19 век се етаблира како центар за занаетчиство, трговија и образование. Зачувани се неколку архитектонски ансамбли кои датираат од бугарската национална преродба и опфаќаат околу 130 стари куќи. Куќите имаат камени подруми со бело измиени или дрвени ѕидови од горниот кат со испакнати стреи.

Обележјата на градот вклучуваат старото првокласно училиште, основано во 1848 година и наречено „Даскалоливница“, каде што се школувале идните учители (и каде што денес се организира музејска поставка). Црквата „Свети Никола“ од 16 век, со вредни мурални слики и икони, и трикорабната црква „Успение на Пресвета Богородица“, целосно изградена од камен (1837). Саат-кулата која има антички механизам за часовници (1812) се издига на највисоката точка во градот.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.