Елвис Бајрам

политичар

Елвис Бајрам — поранешен градоначалник на општина Шуто Оризари. Тој е син на пратеникот Амди Бајрам,[1] и важел за единствениот македонски градоначалник кој нема завршено средно образование.[2] Тој во два наврати бил избран на градоначалничкото место, во 2009 кога го победил Курто Дудуш,[3] и во 2013 кога славел победа над Неждет Мустафа.[4]

Елвис Бајрам
Градоначалник на Шуто Оризари
На должноста
2009–2017
Претходник Амди Бајрам
Наследник Курто Дудуш
Лични податоци
Роден(а) 1977
Скопје
Националност Македонски Ром
Партија Сојуз на Роми на Македонија

Со името на Елвис се поврзани неколку изборни скандали, меѓу кои и физички напад врз членови на Државната изборна комисија (ДИК) за време на предизборната кампања за локалните избори во 2013.[5]

Наводи уреди

  1. „Бајрам јуниор се спремал за писмена по македонски?“. Здраво.мк. 6 април 2012. Архивирано од изворникот на 2013-05-25. Посетено на 25 мај 2013.
  2. „Дома кај Елвис Бајрам“. Он.нет. 12 јануари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-17. Посетено на 25 мај 2013.
  3. „Елвис заборави да се запише?“. Е.Нет. 19 јуни 2009. Посетено на 25 мај 2013.[мртва врска]
  4. „Андреј Жерновски нов градоначалник на општина Центар“. МКД Вести. 25 март 2013. Посетено на 25 мај 2013.
  5. „Елвис Бајрам нападнал член на изборната комисија во Шуто оризари“. Пулс 24. 12 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-02-15. Посетено на 25 мај 2013.

Надворешни врски уреди