Еберштет (германски: Eberstedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Еберштет
Црква во Еберштет
Црква во Еберштет
Црква во Еберштет
Еберштет во рамките на Германија
Еберштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Бад Зулца
Градоначалник Ханс-Ото Зулце
Основни податоци
Површина 4,13 км2
Надм. височина 134 м
Население 213 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036461
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на Еберштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°4′27″N 11°34′44″E / 51.07417° СГШ; 11.57889° ИГД / 51.07417; 11.57889

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)