Еберсбах (Средна Саксонија)

Еберсбах (германски: Ebersbach) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јули 2011 година е дел од градот Дебелн.

Еберсбах
Дел во Дебелн
Еберсбах (Средна Саксонија) is located in Германија
Еберсбах (Средна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Дебелн
Дел единици 4
Основни податоци
Површина 6,75 км2
Надм. височина 237 м
Население 1.055  (31 декември 2010)
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04720
Повик. бр. 03431
Координати 51°6′7″N 13°6′7″E / 51.10194° СГШ; 13.10194° ИГД / 51.10194; 13.10194Координати: 51°6′7″N 13°6′7″E / 51.10194° СГШ; 13.10194° ИГД / 51.10194; 13.10194