Дубле (Милутинце)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Дубле


Местоположба 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° СГШ; 22.15194° ИГД / 42.19694; 22.15194
Основни податоци
Место Милутинце
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дубле археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Милутинце. Претставува населба од доцната антика. На блага падина северно од селското училиште, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069