Драмишта (грчки: Δάφνη, Дафни; до 1930 г. Μακρυπλαγιά, Макриплаѓа[2]; до 1927 г. Δράμιστα, Драмиста[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 31 жители (2011).

Драмишта
Δάφνη
Драмишта is located in Грција
Драмишта
Драмишта
Местоположба во областа
Драмишта во рамките на Горуша (општина)
Драмишта
Местоположба на Драмишта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°17′N 21°9′E / 40.283° СГШ; 21.150° ИГД / 40.283; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&100000000000010400000001.040 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно31
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Makryplagia -- Dafni“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.
  3. „Πανδέκτης: Dramista -- Makryplagia“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски уреди