Драгун (германски: Dragun) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Драгун
Драгун is located in Германија
Драгун
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Забине Ширмајстер
Основни податоци
Површина 20,54 км2
Надм. височина 50 м
Население 766 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 03886
Портал www.gadebusch.de
Местоположба на Драгун во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°42′N 11°13′E / 53.700° СГШ; 11.217° ИГД / 53.700; 11.217Координати: 53°42′N 11°13′E / 53.700° СГШ; 11.217° ИГД / 53.700; 11.217

НаводиУреди