Долос (грчки: Βυθὀς, Витос; до 1927 г. Ντόλος, Долос[2])— село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 122 жители (2011).

Долос
Βυθὀς
Долос is located in Грција
Долос
Долос
Местоположба во областа
Долос во рамките на Горуша (општина)
Долос
Местоположба на Долос во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°12′N 21°8′E / 40.200° СГШ; 21.133° ИГД / 40.200; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЖупан
Надм. вис.&10000000000000980000000980 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно122
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Ntolos -- Vythos“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-13.

Надворешни врски уреди