Додеканези или Додекани (грчки: Δωδεκάνησα) е островска група во југоисточниот краен дел на Егејско Море, прилично оддалечени од копнениот дел на Грција во близина на егејскиот брег на Турција. Групата се состои од околу 160 острови, од кои 12 поголеми и позначајни. Најголем и најважен град е Родос кој се наоѓа на истоимениот остров Родос. Зафаќаат површина од 2.714 км2 и население од над 200.000. Најголемите острови се:

Додеканези
Δωδεκάνησα
Поранешна префектура
Местоположба на Додеканези
Местоположба на Додеканези
Location of municipalities within Dodecanese Prefecture
Location of municipalities within Dodecanese Prefecture
ЗемјаГрција
ОбластЈужен Егеј
Главен градРодос
Поделба
Површина
 • Вкупна2.714 км2 (1,048 ми2)
Ранг18th
Население (2005)
 • Вкупно200.452
 • Ранг12-ти
 • Густина74/км2 (190/ми2)
 • Ранг14th
Поштенски број85x xx
Телефонски број2241-2247
ISO 3166GR-81
Рег. таб.ΚΧ, ΡΚ, PO, ΡΥ