Патмос (грчки: Πάτμος; италијански: Patmo) е најмалиот од групата на острови во Егејското Море, попозната како Јужни Споради. Површината на островот е 28 км2. За овој остров, како и за останатите е карактеристична средоземната клима. Според Новиот завет, на овој остров Св. Јован во околу 95 година го напишал своето Евангелие.

Патмос
Πάτμος
Замокот во Патмос
Замокот во Патмос
Географија
Координати: 37°19′N 26°30′E / 37.317° СГШ; 26.500° ИГД / 37.317; 26.500
Островски ланец: Додеканези
Површина:[1] 34,05 км²
Највисока точка: Профитис Илиас (269 m)
Управување
Грција Грција
Периферија: Јужен Егеј
Префектура: Додеканези
Главен град: Патмос
Статистики
Население: 3.044 (од 2001)
Густина: 89 жит/км²
Пошт. бр.: 855 xx
Повик. бр.: 22470
Код на регистарски таблички: ΚΧ, ΡΟ, PK
Портал
www.patmos.gr

Овој остров и град е вклучен во списокот на културно наследство на УНЕСКО.

Извори уреди

  1. „Основни одлики“. МВР. www.ypes.gr. Посетено на 8 јули 2007.

Надворешни врски уреди