Патмос (грчки: Πάτμος; италијански: Patmo) е најмалиот од групата на острови во Егејското Море, попозната како Јужни Споради. Површината на островот е 28 км2. За овој остров, како и за останатите е карактеристична средоземната клима. Според Новиот завет, на овој остров Св. Јован во околу 95 година го напишал своето Евангелие.

Патмос
Πάτμος
Замокот во Патмос
Замокот во Патмос
Географија
GR Patmos.PNG
Координати: 37°19′N 26°30′E / 37.317° СГШ; 26.500° ИГД / 37.317; 26.500
Островски ланец: Додеканези
Површина:[1] 34,05 км²
Највисока точка: Профитис Илиас (269 m)
Управување
Грција Грција
Периферија: Јужен Егеј
Префектура: Додеканези
Главен град: Патмос
Статистики
Население: 3.044 (од 2001)
Густина: 89 жит/км²
Пошт. бр.: 855 xx
Повик. бр.: 22470
Код на регистарски таблички: ΚΧ, ΡΟ, PK
Портал
www.patmos.gr

Овој остров и град е вклучен во списокот на културно наследство на УНЕСКО.

ИзвориУреди

  1. „Основни карактеристики“. МВР. www.ypes.gr. Посетено на 8 јули 2007.

Надворешни врскиУреди