Диме Шумка

македонски сценограф

Диме Шумка (11 март 1921 во Цер20 октомври 1999 во Скопје) — македонски филмски сценограф.[1]

Диме Шумка
Роден 11 март 1921
Цер, Кралство Југославија
Починал 20 октомври 1999(1999-10-20) (возр. 78)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Занимање сценограф

Животопис уреди

Во 1952 година, во „Вардар филм“ започнал да работи на првиот игран филм „Фросина“ како изведувач. Веќе во „Волча ноќ“ во 1955 година и по него работи самостојно како сценограф. Има реализирано 18 филма, од кои четири се кратки играни и осум играни.

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Шумка“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1666. Text "series " ignored (help)