Даниел Џејн Миног (на англиски : Danielle Jane Minogue), подобро позната како Дени Миног (на англиски : Dannii Minogue, родена 20 октомври 1971) е австралиска пејачка, текстописец, глумица, телевизиска личност, моден творец и манекенка.

Дени Миног
Основни податоци
Роден(а)20 октомври 1971(1971-10-20)(52 г.)
ПотеклоАвстралија Мелбурн, Викторија, Австралија
Жанр(ови)Поп, денс поп, електро поп, диско, хаус
Занимање/њапејачка, глумица, телевизиска водителка, моден творец
Години на активност1978 – до денес
Мрежно местоhttp://danniimusic.com

Животопис уреди

Дени Миног е родена во Мелбурн, Австралија, помладата ќерка на Роналд Чарлс Миног, сметководител од ирско потекло, и Керол Џонс, поранешена танчерка од Велс. Таа е најмлада од трите деца, нејзината постара сестра Кајли Миног е поп пејачка, и нејзиниот брат Брендан е камерман во Австралија.

Миног ја започна својата кариера како дете на австралиската телевизија. На возраст од седум, таа се појави во неколку сапунски опери. Таа се приклучи во 1981 година во успешната неделна музичка програма Young Talent Time. Миног отиде од програмата во 1988 година да продолжи својата глумечка кариера. Таа се покажала како популарна меѓу австралиската публика кога таа била номинирана за најпопуларна глумица на австралиската телевизија.

Кариера уреди

Кариера како пејачка уреди

Миног потпиша договор за снимање во јануари 1989 година. Таа го издаде својот деби албум Dannii во октомври 1990 година. Албумот бил издаден во јуни 1991 година со дополнителни песни во Велика Британија како Love and Kisses, каде што стигна до бројот осум, а во продукција пет синглови. Миног започнаа потоа голема промотивна турнеја во Азија, вклучувајќи Хонгконг, Сингапур, Малезија, Индонезија и Филипините. Миног го издаде својот втор албум Get Into You, во која беа вклучени песните "Show You the Way to Go", "This Is It" и "This Is the Way" во октомври 1993 година.

Миног тогаш почнале да се интересираат во денс музиката, така влијание врз својот трет албум Girl издаден во септември 1997 година. Водечкиот сингл "All I Wanna Do" беше успешен постигнување број четири на британската сингл топ листите. Вториот сингл "Everything I Wanted" на врвот во Велика Британија и Австралија, додека третиот сингл "Disremembrance" тесно пропушти првите дваесет во Велика Британија. Сите три синглови пуштени од Girl достигна првото место на британската денс листи.

Во ноември 2001 година, Миног го издаде сингл "Who Do You Love Now?". Песната достигна бројот три на британската сингл топ листите и број еден на денс топ листите. Миног го издаде на март 2003 година нејзиниот четврти албум Neon Nights. Тоа го достигна осум на британскиот албуми топ листите, нејзиниот највисок пласман од нејзиниот деби, и произведува четири синглови. Официјалната доведе сингл беше "Put the Needle on It" и го достигна бројот седум во Велика Британија. Вториот сингл "I Begin to Wonder" беше прогласен за еден од најдобрите песни на албумот и стигна до број два во Велика Британија. Третиот сингл "Don't Wanna Lose This Feeling" беше подеднакво успешен, достигнувајќи број пет во Велика Британија. Сингловите "I Begin to Wonder" и "Don't Wanna Lose This Feeling" исто така значителен успех на американската денс листи.

Миног го објави синглот "You Won't Forget About Me" во октомври 2004 година. Компилација на нејзините најголеми хитови се продавала во албум под насловот The Hits & Beyond кој бил издаден во јуни 2006 година. Албумот се состои од нови песни заедно со синглови од нејзините четири студиски албуми. Таа го достигна седумнаесеттото место на британските албум листи. Миног подоцна објави нов албум во 2007 под насловот Unleashed, компилација на претходно нечуени песни. Дигиталниот албум Club Disco бил објавен на истиот датум, кој неколку претходно објавен сингл, како што се "You Won't Forget About Me", "Perfection" и "So Under Pressure", откажани сингл "I Can't Sleep at Night" и диско песната "He's the Greatest Dancer".

Кариера како телевизиски презентер уреди

Миног се врати на телевизија во 1994 година како презентер и беше домаќин на утринската програма The Big Breakfast во Велика Британија. Во 1997 година, Миног беше домаќин на Top of the Pops, британска музичка телевизиска програма, пред да се врати на музичката кариера подоцна таа година.

Миног во 2007 година станала судија на популарното телевизиско шоу Australia's Got Talent. Миног се врати во британската телевизија во август 2008 година како судија на музичка програма The X Factor. Во мај 2011 година беше објавено дека таа не би се појавува во следната серија на The X Factor.

Личен живот уреди

Миног се ожени во октомври 1999 година со возачот на Формула 1 Жак Вилнев, но нивната врска заврши во 2001 година. Во почетокот на 2002 година, таа започнала да работи со музичкиот продуцент и басистот Крег Логан. Според извештаите во медиумите март 2002 се вели дека тие биле оженети, но во декември 2002 година, било објавено дека завршила нивната врска.

Од август 2008 година, Миног се омажила со Крис Смит, професионален рагбист. Таа вест била објавена во јануари 2010 година дека Миног била бремена. Миног родила момче по име Етан Едвард Смит во Мелбурн, Австралија на 5 јули 2010 година.

Дискографија уреди

Надворешни врски уреди