Далечна Црква (Златари)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Далечна Цркваархеолошко наоѓалиште во преспанското село Златари. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на источната периферија на селото, кај селските гробишта, каде според кажувањето на мештаните, постоеле постари гробови градени од камени плочи. Исто така, биле откриени и темели од црква со мали димензии, ѕидана од камен и кал.[1]

Далечна Црква
археолошко наоѓалиште
Далечна Црква is located in Македонија
Далечна Црква
Местоположба на Далечна Црква во Македонија
Местоположба 41°7′2.64″N 21°3′46.8″E / 41.1174000° СГШ; 21.063000° ИГД / 41.1174000; 21.063000Координати: 41°7′2.64″N 21°3′46.8″E / 41.1174000° СГШ; 21.063000° ИГД / 41.1174000; 21.063000
Основни податоци
Место Златари
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069