60°38′30″N 17°27′00″E / 60.64167° СГШ; 17.45000° ИГД / 60.64167; 17.45000

Далелвен (швед. Dalälven = „Далска Река“) е река во средна Шведска која тече од северот на покраината Даларна и се влева во морето во северниот дел на Упланд. Се смета за јужна граница на крајот Норланд. Северното течение е радвоено на два дела: Естердалелвен и Вестердалелвен (источно и западно). Двете реки се среќаваат кај местото Јурос.

Далелвен
Dalälven
Река
Поглед на Далелвен
Земја Шведска
Утока Ботниски Залив
 - височина м
 - координати 60°38′30″N 17°27′00″E / 60.64167° СГШ; 17.45000° ИГД / 60.64167; 17.45000
Должина 520 км [1]
Слив 28.953,8 км2 [2]
Истек
 - просечен 379 м3 [1]
Местоположбата на Далелвен
Местоположбата на Далелвен
Местоположбата на Далелвен

Реката е долга над 520 км и со тоа е втора по должина во земјата. Има хидроенергетски потенцијал од 1420 мегавати, кој 23 е искористен. Најголема електрана е Тренгслет. Во историјата Далелвен била значаен воден пат за сплавен сообраќај.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Далелвен“. Национална енциклопедија на Шведска. Посетено на 11 јули 2010. (бара претплата) (шведски)
  2. „Окружни и главни сливни подрачја во Шведска“ (PDF). Хидрометеоролошки институт на Шведска. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 11 јули 2010. (шведски)