60°33′N 15°08′E / 60.550° СГШ; 15.133° ИГД / 60.550; 15.133

Вестердалелвен (швед. Västerdalälven) е река во Шведска што тече југоисточно низ покраината Даларна. Долга е 300 км и извира кај Јерелвен и Фулуелвен, а завршува кај Јурос (општина Гагнеф), каде се среќава со реката Естердалелвен и заедно ја образуваат поголемата река Далелвен.

Вестердалелвен
Västerdalälven
Река
Вестердалелвен кај Вансбру
Земја Шведска
Утока
 - местоположба Јурос
 - координати 60°33′N 15°08′E / 60.550° СГШ; 15.133° ИГД / 60.550; 15.133
Должина 300 км [1]
Слив 8.640 км2 [1]

На реката секоја година се одржува натпреварот во далечинско пливање „Вансбрусимнинген“ во дициплината 1000 м.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Вестердалелвен“. Национална енциклопедија. Посетено на 14 јули 2010. (бара претплата) (шведски)