Јевлеборг (швед. Gävleborgs län) е округ (län) на балтичкото крајбрежје на Шведска. Се граничи со окрузите Упсала, Вестманланд, Даларна, Јемтланд и Вестернорланд. Главен град е Јевле.

Јевлеборг
Gävleborgs län
Округ
Грб на ЈевлеборгЛого на Јевлеборг
 
ЗемјаШведска
Админ. центарЈевле
Управа
 • УправникБарбро Холмберг
 • СоветОкружен совет на Јевлеборг
Површина
 • Вкупна18.191 км2 (7,024 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно276.323
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)60.417 милиони круни (2004)
БДП/жит218.000 круни
NUTSSE313

Покраини уреди

Во округот Јевлеборг спаѓаат поранешните покраини Јестрикланд и Хелсингланд.

Управа уреди

Округот е основан во 1762 со негово одвојување од округот Вестернорланд. Административниот одбор го назначува владата и има за цел да ги усогласува локалните потреби со државните цели и да го сообразува управните и развојните работи со општите политички цели на земјата. На чело на одборот стои управник. Покрај ова оркугот има и Окружен совет.

Општини уреди

Наводи уреди

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски уреди

60°46′50″N 16°39′19″E / 60.780619° СГШ; 16.655273° ИГД / 60.780619; 16.655273