Гросхеринген (германски: Großheringen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Гросхеринген
Црква во Гросхеринген
Црква во Гросхеринген
Црква во Гросхеринген
Гросхеринген во рамките на Германија
Гросхеринген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Бад Зулца
Градоначалник Јенс Баумбах
Основни податоци
Површина 6,03 км2
Надм. височина 140 м
Население 649 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036461
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на Гросхеринген во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°6′8″N 11°39′59″E / 51.10222° СГШ; 11.66639° ИГД / 51.10222; 11.66639

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)