Грнчарско Селиште

Грнчарско Селиште
археолошко наоѓалиште
Грнчарско Селиште is located in Македонија
Грнчарско Селиште
Местоположба на Грнчарско Селиште во Македонија
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° N; 21.05056° E / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° N; 21.05056° E / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Име Грнчарско Селиште
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Грнчарско Селиштеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Подмочани. Претставува црква од среден век. Се наоѓа на 2 км западно од селото, а исто толку и од селото Грнчари, каде според кажувањето на мештаните, на едниот крај од ливадите, обраснат со капини, имало остатоци од темели на мала црквичка.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069