Св. Ѓорѓи (Подмочани)

Св. Ѓорѓи
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓи
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓи е археолошки локалитет во преспанското село Подмочани. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на 500 m југозападно од селото, во правецот на брегот на Преспанското Езеро, каде според кажувањата на мештаните, при изградбата на црквата „Св. Ѓорѓи“ биле откопани и уништени повеќе гробови со конструкции од камени плочи. Зачувана е надгробна стела со релјефно претставени бисти на маж и жена и коњаник, како и еден мал импост - капител.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069