Горици (Подмочани)

Горици
археолошко наоѓалиште
Горици is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горици
Горици
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Име Горици
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горици е археолошки локалитет во преспанското село Подмочани. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа северно од селото, на две височинки што доминираат над околниот терен, каде се среќаваат остатоци од населба, поточно, фрагменти од керамички садови, тегули и грамади од градежен материјал. Локалитетот е познат уште под топонимите Корија и Сто Куќи.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069