Горно Дрмче
археолошко наоѓалиште
Горно Дрмче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горно Дрмче
Горно Дрмче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Име Горно Дрмче
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно Дрмче е археолошки локалитет во преспанското село Подмочани. Локалитетот претставува осамен наод од доцноантичко време. Во нива на локален селанец биле откриени повеќе питоси.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069