Грибен (Мекленбург)

Грибен (германски: Grieben) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Грибен
Грибен (Мекленбург) is located in Германија
Грибен (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Франк Леншов
Основни податоци
Површина 6,21 км2
Надм. височина 16 м
Население 170 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 038828
Портал www.schoenberg-land.de
Местоположба на Грибен во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°49′N 11°03′E / 53.817° N; 11.050° E / 53.817; 11.050Координати: 53°49′N 11°03′E / 53.817° N; 11.050° E / 53.817; 11.050

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)