Грамаѓе (Куманичево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамаѓе


Местоположба 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472Координати: 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Основни податоци
Место Куманичево
Општина Кавадарци
Тип

 утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓеутврдена населба од доцноантичкото време во атарот на селото Куманичево, Македонија. На 500 метри од селото, на импозантна површина се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал (камен, тегули и имбрекси).[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 153. ISBN 9989-649-28-6.