Грамади (Криви Дол)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамади


Местоположба 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500
Основни податоци
Место Криви Дол
Општина Штип
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во штипското село Криви Дол. Претставува населба од доцноантичкото време. На околу 200 до 300 м источно од селото, по површината на нивите, кои зафаќаат простор од 2-3 хектара, се среќаваат делови од керамички садови. Во средишниот дел има мал простор на кој се забележуваат темели од градби.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 436. ISBN 9989649286.